Home Youth service Laureates of the 103rd National Congress

Laureates of the 103rd National Congress

0

On stage and in meetings, many awards were presented at the national convention to individuals, corporations, and even departments of the American Legion.

Distinguished Service Medal
Hon. David P. “Phil” Roe, MD

Patriot Award
Quincy, Massachusetts Sun

James V. Day “Good Guy” Award
Bob Ucker

National harmony competition
Joliet (Illinois) American Legion Band

National Color Guard Competitions
Bring forward/recover colors:
Port of Newport, Newport Beach, CA, 93.20
Military:
Newport Harbor, 92.85
Open:
Harrisburg Post 472, Houston, 88.15

National Law Enforcement Officer of the Year
Col. David R. Hines, Mechanicsville, Virginia.

National Firefighter of the Year
Lt. Ryan Winkler, Charlotte, Iowa

Fourth power
Broadcast:
KHON2-TV, Honolulu/Pamela Young
Internet/New Media:
Associated Press/Kristin M. Hall, James LaPorta and Justin Pritchard
To print:
Milwaukee Journal Sentinel/Katelyn Ferral and Natalie Brophy

spirit of service
sergeant. Katherine E. Chousa, Army National Guard
Marine Science Technician 3rd Class Mason C. Couch, Coast Guard
PFC Deanna Dixon, Army
sergeant. Christina M. Gilman, Marine Corps
Information Systems Technician 2nd Class Annie Holder, Navy
Senior Airman Ariel L. Miranda, Air Force
SPC. 4 Antonio A. Oros, Space Force

National Recruiter of the Year
Patricia E. Liddell, Midland, Ga.

District Commander Race to the Top Award
John T. Bettencourt, Somerset, Mass.
William Dittebrand, Willoughby, Ohio
Steven N. Ervin, Mason, Ohio
Betsy A. Law, Kettering, Ohio
Kenneth Simon, Plentywood, Mt.

100% Department Award, Growth Culture Award
Porto Rico
Alaska
District of Colombia
Idaho
Mexico
Ohio
Rhode Island

Trophy of General Henri Gouraud
Ohio Department
Department of Puerto Rico

Department Commander of the Year
Antonio Arroyo, Department of Puerto Rico
Michael E. Downs, Alaska Department
David G. Singleton, Department of Rhode Island
Milo Vukovich, Department of Mexico (posthumous)

Second Century All-Time High Price
Department of Mexico

All target dates
Department of Puerto Rico

Ol Bodenhamer Trophy
Department of Puerto Rico

Consolidated Reporting Award
Delaware
Florida
Idaho
Indiana
Maryland
Montana
Nebraska
New Mexico
Virginia

Veterans with Disabilities Outreach Program Employee of the Year
Geraldine Perry, Milwaukee

Michael Guty Awareness Award for Homeless Veterans
American Legion Family of New Jersey Housing Our Heroes Program

Veterans Employment Awards
5X5 Brewing Co., Mission, Texas, Small Employer Category
ShurMed EMS, San Antonio, Texas, Medium Employer Category

Outstanding Employer of Older Workers
Morris-Baker Funeral Home and Cremation Services, Johnson City, Tenn.

Outstanding Employment Service Local Office of the Year
Workforce Solutions/Permian Basin, Odessa, TX

Outstanding Employer for Improving the Lives of People with Disabilities
Grace after the fire, Houston

National Education Award
National Guard Youth Challenge Program

Daniel J. O’Connor Americanism Trophy
Virginia Department

Ralph T. O’Neil Trophy
South Carolina Department

Frank N. Belgrano Jr. Trophy
Missouri Department

CWF’s Garland Murphy Award
Pennsylvania Department

CWF Udie Grant Legacy Award
Pennsylvania Department

CWF Achievement Award
Alaska Department

CWF Achievement Award
Alaska Department

CWF Garland Murphy Award – Cavaliers
Florida Department

CWF Udie Grant Legacy Award – Cavaliers
Pennsylvania Department